This program is designed to place athletes in the appropriate team

setting based on age and ability level. Teams will train together with

emphasis on individual skills and small game concepts.

Teams will have the opportunity to travel to local and National tournaments.

Athletes will be required to purchase a uniform and travel bags.

 

Our Current U16 and U19 Team(s) will be attending the

Winter Escape Top Recruit tournament in Naples, FL January 2016

and the Spring Fling held in VA.

 

We will also be traveling to the

Disney Field Hockey Showcase Feb. 2016 and July 2016 with our

U16 , U14 and U12 teams.

 

Throughout the winter and spring season, Allegiance Travel Teams

will attend various local and regional one day tournaments. (see below)

 

Athletes interested in being a part of our Travel Squads

should email Leslie Jones to discuss tryout options. 

allegiancefieldhockey@gmail.com

 

Practice(s) will be held on Sunday afternoons

at the Moses Brown School Providence, RI. 

Teams will train from November 2015-March 2016.

Practices are designed to prepare for

upcoming local and National tournaments.

 

 

 

 

 

 

 

 

Winter Training Zone - Quick Information:

 

U19 /U16/U14 /U12  

 

Top Recruit Winter Escape  (Jan.) 

Disney Field Hockey Showcase (Feb.)

Spring Fling VA (April) 

Aloha Tournament (June)

Limelight Tournament (June)

Disney Junior Field Hockey Showcase (July)

4 Goals Tournament (July)

 

Local Tournaments - Boston College,, Stonehill, Providence College,

Holy Cross, The Edge Sports

Danvers Tournament

 

 

Allegiance Travel Teams

Allegiance is proud to announce our

Fall HS All-Stars

RI

Isabella Bellini (Lincoln School)

DIV II Player of the Year

Div II Leading Scorer 

Lauren Bamonte (Moses Brown)

Division I 1st Team 

All Academic Team

1st Team All State 

Talia Torkomian (Lincoln High)

Division I 1st Team 

All Academic Team 

2nd team All State 

Charlotte Diprete (Lincoln School) 

Div II 2nd Team

Victoria Ritson Parsons (Moses Brown)

Div I 2nd Team 

2nd Team All State 

Kate Viera (Moses Brown)

Div I 2nd Team

All Tournament Team 

2nd Team All State 

Grace Moorehead  (Wheeler School)

Div II Honorable Mention 

Sam Ahaesy  (LaSalle Academy)

Div I Honorable Mention 

Melina Panichas (Moses Brown)

Div I All Rookie TEam

Maddie Diprete (Lincoln School)

Div II All Tournament Team 

Sophie Shekarchi (Lincoln School)

Div II All Tournament Team 

Samantha Shekarchi (Lincoln School)

All Academic Team 

 

MA 

Congratulations to Walpole HS

Div I State Champions

Meg Fischer, Abby O'Sullivan, Saylor Murphy,Sarah Feeley, Celia Walsh,

Hannah Jacobs, Brooke Skulski,

Emery Murphy, Caileen Quinn

& Coach Jen Quinn

Kayla Marshall (Franklin HS )

Hockomock Coaches All Star

MA Best of 60 Game 

Celia Walsh (Walpole HS)

2nd Team 

Meghan Fischer  (Walpole HS)

Div I Honorable Mention 

Meghan Salsinha  (Somerset HS)

Fall River Herald All Star

Madison Halstead (Bishop Stang HS )

South Coast Conference All Star